Leave a comment

Listy

Dnes som mala vo vlaku milých a veselých (a najmä zamilovaných) spoločníkov. Škoda, že neboli skutoční – cez knihu Listy Oľge nimi boli najmä Július Satinský a jeho prvá manželka Oľga a iní ich priatelia, rodinní príslušníci, či domáci miláčikovia. Ako sa píše v edičnej poznámke na konci knihy: Listy Oľge pozostávajú z korešpondencie Júliusa Satinského a Oľgy Lajdovej v rokoch 1962 – 1965. Predstavujú príbeh od ich zoznámenia až do ich svadby vo februári 1966.“ Obálka knihy je prekrásna a ani strany nie sú zaplnené „len“ slovami: „Vzhľadom na grafickú pestrosť korešpondencie Jula a Oľgy sme sa do knihy snažili preniesť všetky ilustrácie aj niektoré typografické zvláštnosti.“

listy Olge

O pánovi Satinskom bolo známe, že takmer každý deň napísal niekomu zo svojich blízkych, priateľov, známych list. Ja som list nepísala už dávno. Kedysi som si ich písala s kamarátkou Alenkou. Kamarátili sme sa na základnej škole a osud naše cesty potom rozdelil – cestovali sme spolu síce takmer každé ráno vlakom, každá však do iného mesta, za novými spolužiakmi, láskami a povinnosťami. Ráno vo vlaku sme si vymenili listy s najnovšími zážitkami a počas dlhých hodín v škole sme na ne odpisovali. Vydržalo nám to tuším pár mesiacov. Pri najbližšej príležitosti sa jej na to musím opýtať.

Potom som občas napísala krátky list domov z mojich potuliek svetom. Listy vystriedali SMS-ky, maily, Skype, Facebook. Verná klasickej pošte som ostala cez pohľadnice – posielam ich z každej dovolenky, či predĺženého víkendu, výletu, k narodeninám, alebo len tak.

Len tak si ich posielam najčastejšie s kamarátkou Natsumi z Japonska. Tie milujem! Ešte aj známky sú parádne!

pohladnica

V poslednej dobe zanedbávam už aj pohľadnice. Občas zabudnem alebo nestihnem. Najčastejším dôvodom je však nedostatok milých, vtipných, nápaditých pohľadníc. Ak ich chcem aj naďalej posielať musím asi presedlať na najväčšie gýče (nech to má nejaký šmrnc) alebo si ich začnem vyrábať sama.

Každá bude originál a robená na mieru. Tešte sa, priatelia!

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s

%d bloggers like this: