2 Comments

Prechádzky

Prechádzky mám rada – v akomkoľvek počasí, sama či v spoločnosti, mlčky aj vo veselej vrave nejakého milého spoločníka.
Prechádzka sa stala aj mojou obľúbenou knihou posledných týždňov a mesiacov. Prechádzka od Roberta Walsera, o ktorom som v živote nepočula. Na sedemdesiatich stranách popisuje úžasným rozprávačským štýlom pár hodinovú (ako inak) prechádzku. Jeho opisy sú tak krásne a jasné, že kráčate vedľa neho. Aj napriek tomu, že text pochádza z roku 1917, máte pocit, že svet sa až tak veľmi nezmenil (určite sa zrýchlil, ale mnohé ostalo). Prečítajte si viac o Walserovi a jeho Prechádzke na blogu spisovateľa Michala Hvoreckého, ktorý ju preložil.

Ísť sa prejsť do lesa alebo len tak kráčať mestom…

Vlastne, všetko čo sa týka kráčania sa mi akosi pletie pod nohy. Kamarát mi odporučil knihu, francúzskeho doktora filozofie, Frédérica Grosa – Marcher, une philosophie (vydanie anglického prekladu A Philosophy of Walking je naplánované na apríl 2014). Priatelia mi priniesli francúzsky originál a ja sa ním pomaly prehrýzam. Je fascinujúce koľko velikánov sa zvyklo prechádzať alebo prekonávať veľké vzdialenosti práve peši: Nietzsche, Rimbaud, Rousseau, Kant, Gandhi. Ako píše Gros, na kráčanie nepotrebujete mať výstroj, talent,  techniku, peniaze, stačia dve nohy, priestor a čas.

knihy

Prechádzky v prírode nebudem komentovať, chcem len upozorniť, že ja kráčanie mestom môže mať svoje čaro, môžete tak dokonale (alebo aspoň lepšie) spoznať svoje mesto. Môj známy v Paríži si každý víkend nájde nejakú tú hodinku na to, aby sa šiel prejsť ulicami svojho mesta – len tak, bez rozmyslu, rovno za nosom.
William Helmreich, profesor sociológie,  takmer denne (počas štyroch rokov!) kráčal New Yorkom, prešiel ho krížom-krážom a napísal knihu The New York Nobody Knows: Walking 6,000 Miles in the City. Keď raz pôjdem do NY, určite si ju pribalím do lietadla.

A čo vy? Kedy ste naposledy využili ako dopravný prostriedok svoje nohy? Na trasu dlhšiu ako pár metrov z domu do auta, z auta do kancelárie, z domu na nákup,…?

Nájdite si viac ako 5 minút a vyrazte do ulíc, kopcov, lesov, parkov, záhrad.

2 comments on “Prechádzky

  1. …Peta, krasny post…co moze byt krajsie na ceste za simple things ako prechadzka..??….no opat si mi brnkla na strunu, vidim ze sme casto rovnako naladene…:) tesim sa ze mi tie jednoduché velké veci takto pripominas! vdaka, pozdravujem!

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s

%d bloggers like this: