4 Comments

Moja cesta za Jakubom (alebo 325 km do Santiaga de Compostela)

Ani neviem ako, ubehol mesiac a pol od môjho návratu z Camina, rozumej zo Svätojakubskej cesty (ak nevieš o čo ide, gúgeľ prezradí). Cesty, ktorá zmenila môj pohľad na svet.

Camino 1

Snívala a hovorila som o nej už pár rokov a letenku do Španielska som mala kúpenú od januára. Aj tak som nemala veľa času na prípravy a vytváranie si akýchkoľvek očakávaní. Stretla som sa s pár ľuďmi, ktorí Camino absolvovali a odovzdali mi praktické rady, zohnala som si mapu a  sprievodcu a zaobstarala potrebný výstroj.

Ako zamestnaný človek so štandardným počtom dní dovolenky som sa rozhodla začať svoju cestu v Leóne, teda približne 325 km od cieľa. Netrénované kancelárske telíčko a mozog si veľmi rýchlo zvykli na pútnický rytmus – vstať, zbaliť si batoh, kráčať do najbližšej kaviarne na raňajky, kráčať, jesť, piť, nájsť si ubytovanie, vyprať veci, oddýchnuť si, nakúpiť, jesť, pokecať so spolupútnikmi, spať,…

?????????????????????????????

Je ťažké opísať niečo, čo ja definujem ako „najlepšiu vec, akú som mohla urobiť“… ale skúsim pár slovami: čokoláda, café con leche, otlaky, krása, príroda, slnko, vône, smäd, cerveza, vietor, bolesť, buen camino!, bocadillo, ticho, radosť, sprchy, chrápanie, hlad, dobré jedlo, priatelia, smiech, rozhovory, tinto de verano, poschodové postele, čas, samota, cesta, dážď, noví známi, tapas, odvaha, hudba,…

Keď už som pri tej hudbe, ja som so sebou nemala žiadny prehrávač a bola som “odkázaná” na to, čo mi práve napadne – podľa nálady, okolností a pod.
Ku konci cesty som mala zaužívané spievať Händelovho Mesiáša pod každým mostom alebo v tuneli – akustika si to priam pýtala.
Keďže a dá táto púť absolvovať aj na bicykloch a často som počula spoza chrbta upozornenie „bikes! bikes!“,  v jeden pekný deň mi okamžite napadol song od Queenov a už to šlo takto až do konca cesty (niektorých to dosť pobavilo, zastavili sa, porozprávali).

Camino de Santiago pre mňa neskončilo pred katedrálou v Santiagu de Compostela. Pokračuje každý deň tým, že si uvedomujem, že najlepšie veci sú tie jednoduché. Viem, že je dôležité mať cieľ, ale presnú cestu sa neoplatí plánovať. Chápem, že najdôležitejší sú ľudia a otvorené oči, srdce, myseľ. A viac ako kedykoľvek pred tým rozumiem, že vlastne nepotrebujem veľa k tomu, aby som bola šťastná.

Buen camino!

4 comments on “Moja cesta za Jakubom (alebo 325 km do Santiaga de Compostela)

 1. Konecne : ) aaah uplne to z teba citit! Normalne som si nikdy neuvedomila co to vlastne ty Queeni zpevaju, perfektne :) Ja teraz ulietavam na tejto http://www.youtube.com/watch?v=gHiqPG0526U

  • prekonala som svoju lenivost ;).
   dik za tip, az som mala chut tancovat – ale asi by mi bolo este viac teplo.

 2. Ahoj,

  o 10 dni startujem put z Leonu do Santiaga. Za kolko si to spravila? Kolko priemerne za den km? Ubytovanie bolo ake? Kolko ludi priemerne na izbe? Co odporucas si vsimnut lepsie, resp. Nevynechat?
  Dakujem! ;)

  Anton

  Krasny blog

  • Ahoj.
   Ja som kráčala 13 dní, teda priemer 25 km denne, ale určite sa to dá spraviť rýchlejšie. Po pár dňoch som mala otlaky a vtedy sa človek hýbe podstatne pomalšie.
   Dávaj pozor, na niektorých miestach môže byť ešte stále sneh – nezabudni teplé oblečenie ;).
   Určite si neber zbytočne veľa vecí – čím ľahší batoh, tým lepšie. Ak budeš niečo nevyhnutne potrebovať určite sa nájde niekto kto Ti pomôže (resp. kúpiť).
   Ubytko je rôzne – od malých izieb (4 osoby) až po veľké (80 os.) – väčšinou platilo: čím lacnejšie, tým viac ľudí. Niektorí zle znášali chrápajúcich spolupútnikov – pomôžu štuple do uší alebo sa presunieš do chodby, jedálne,…
   Dôležité je nefixovať sa na konkrétny harmonogram (ak si nejaký pripravuješ).

   Ak sa chceš ešte čokoľvek opýtať, pokojne napíš.
   Verím, že sa Ti pôjde dobre. Buen camino!

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s

%d bloggers like this: