Leave a comment

Permakultúra je život

Základom je mať otvorené oči a srdce. Načúvať sám sebe, prírode, ostatným okolo seba.

Permakultúra ma oslovila najmä vďaka svojim trvalo udržateľným princípom. Nie je to len o dizajnovaní záhrad a pozemkov, ale aj o ochrane prírody, pôdy, vytváraní príjemných miest na život a stretnutia, zdieľaní, vytváraní komunity,…
Ukazuje nám ako všetko so všetkým súvisí a nastavuje nám zrkadlo, aby sme si lepšie uvedomili ako môžeme našimi činmi ovplyvniť kvalitu života nás, našich susedov, našich detí a ďalších generácií.

Ak sa chcete o permakultúre naučiť viac, odporúčam účasť na nejakom kurze. Ja som jeden absolvovala cez víkend – na prekrásnom mieste, s krásnymi ľuďmi. Mala som šťastie, že za miesto kurzu zvolili organizátori Mašekov mlyn pri Vrábľoch a lektorkou bola dcéra priekopníka parmakultúry v Československu, Patrícia Černáková. Výborne ju dopĺňal pán Demeš, zakladateľ rodinnej farmy Mašekov mlyn, veľký a milý človek (a iní odborníci, ktorí sa na farme práve „vyskytli“).

Nechcelo sa mi odísť, ale cestu naspät ku každonným povinnostiam nám opäť raz spríjemňovala príroda svojou krásou:

Ak máte viac ako 5 minút, choďte sa prejsť niekam do prírody ;)…   a keď sa vrátite, môžete si prečítať napríklad rozhovor s permakultúrnou dizajnérkou alebo článok o farmách na Slovensku. A ak máte času viac, pozrite si film.

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s

%d bloggers like this: